Product Attributes
| Type | Description |
| Category | Memory IC |
| Mfr | GigaDevice Semiconductor (HK) Limited |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 64Mbit |
| Memory Organization | 8M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 70µs, 2.4ms |
| Access Time | 7 ns |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Base Product Number | GD25Q64 |
If you have any quesions about the product, or you are interested in other Electronic Components, please feel free to email me at sunhokey_service@163.com, we will try to give you the best!!