Product Attributes
| Type | Description |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Size | 128Mbit |
| Memory Organization | 16M x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 133 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 8ms, 2.8ms |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 2V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-WPDFN (8x6) (MLP8) |
| Base Product Number | MT25QU128 |
If you have any quesions about the product, or you are interested in other Electronic Components, please feel free to email me at sunhokey_service@163.com, we will try to give you the best!!