Product Attributes
| Type | Description |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory | |
| Memory | |
| Mfr | Micron Technology Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Last Time Buy |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NAND |
| Memory Size | 2Gbit |
| Memory Organization | 256M x 8 |
| Memory Interface | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSOP I |
| Base Product Number | MT29F2G08 |