Product Attributes
| Type | Description |
| Category | Memory IC |
| Mfr | Macronix |
| Series | MX35LF |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Technology | FLASH - NAND (SLC) |
| Memory Size | 2Gbit |
| Memory Organization | 512M x 4 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Clock Frequency | 104 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 800µs |
| Access Time | 8 ns |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-WSON (8x6) |
| Base Product Number | MX35LF2 |
If you have any quesions about the product, or you are interested in other Electronic Components, please feel free to email me at sunhokey_service@163.com, we will try to give you the best!!