Product Attributes
| Type | Description |
| Category | Microcontrollers |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | C2000 C28x Delfino, Functional Safety (FuSa) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Speed | 200MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI, uPP, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 97 |
| Program Memory Size | 1MB (512K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 102K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V ~ 3.47V |
| Data Converters | A/D 20x12b; D/A 3x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 176-HLQFP (24x24) |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Base Product Number | TMS320 |
If you have any quesions about the product, or you are interested in other Electronic Components, please feel free to email me at sunhokey_service@163.com, we will try to give you the best!!